05.02.2018 / Aktualności

BAZARCH - na mieście o mieście

BAZARCH - na mieście o mieście

Czego inne miasta mogą zazdrościć Poznaniowi? Lokalnych rynków, wokół których kręci się życie dzielnic. Dlatego z radością na jeden dzień dołączamy do handlujących i kupujących na Rynku Wildeckim. W sobotę 10 marca, w dawnej hali Komfortu zostaną zaprezentowane architektoniczne i miejskie książki najlepszych wydawców. Towarzyszyć im będzie sześć godzin wydarzeń: filmy, dyskusje oraz pierwsza okazja, by poznać projekt kamienicy Ultra Architects, która stanie w miejscu wysłużonego blaszaka.


Kiermasz BAZARCH to pierwsza poznańska edycja targów książek o architekturze i mieście przygotowana przez warszawską fundację Centrum Architektury. Architektura to nie tylko projekty. Historia i teoria architektury są fundamentem i źródłem wiedzy, z którego korzystają architekci na każdym etapie procesu projektowego. W Polsce jeszcze nigdy nie wydawano tylu książek na ten temat, ale są to przeważnie niskonakładowe publikacje małych wydawców, które trudno znaleźć w zwykłych księgarniach. Dlatego CA organizuje targi podczas których architekci, studenci i wszyscy miłośnicy dobrej przestrzeni mogą przejrzeć i kupić nowości i rarytasy. Kiermasz książek BAZARCH miał już swoje edycje w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie.

BAZARCHowi towarzyszyć będzie sześć godzin wydarzeń przygotowanych przez Centrum Architektury oraz gospodarza spotkania – OKRE Development. Zobaczymy dwa znakomite dokumenty poświęcone miastom i współczesnej urbanistyce – Urbanized, w reżyserii Gary'ego Hustwita oraz Human Scale Andreasa Møl Dalsgaarda (oba z polskimi napisami). O różnorodnej i nierzadko zaskakującej architekturze przedwojennej Wildy opowie dr Szymon Piotr Kubiak – autor książki Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939, a Jakub Głaz poprowadzi dyskusję poświęconą poznańskim „Mieszczanom”, czyli nowemu numerowi „Kroniki Miasta Poznania”.

Niespodzianką dla wszystkich, którzy interesują się tym, co w Poznaniu się buduje będzie długo wyczekiwana premiera – architekci Tomasz Osięgłowski i Marcin Kościuch z pracowni Ultra Architects przedstawią swój najnowszy projekt – kamienicę Rynek Wildecki 3, która zastąpi halę Komfortu i wniesie nową jakość w przestrzeń znanej i lubianej dzielnicy. Czym zaskoczą autorzy biurowca Za Bramką uznanego za najlepszy budynek 2017 roku?

Wydarzenie będzie miało miejsce w przeznaczonej do rozbiórki blaszanej hali znajdującej się na przeznaczonej pod inwestycję działce przy Rynku Wildeckim 3. Program rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 20. Wejście do hali znajduje się od strony ul. Przemysłowej.

Kontakty dla mediów:
media@centrumarchitektury.org (wydarzenie)
a.robakowska@re-view.com.pl, tel. 604 758 422‬ (inwestycja Rynek Wildecki 3)

Lista ulubionych (0)
Wybierz interesujące Cię mieszkania
i zapytaj nas o ofertę